İçeriğe atla
Öğle Uykusunun Faydaları Nelerdir?

Öğle Uykusunun Faydaları Nelerdir?

Gece uykusunun önemi artık herkes tarafından bilinir. Günümüzde sağlığını korumak isteyen kişiler uykusuna daha önem verir. En az gece uykusu kadar yararlı olan öğle uykusu bazı kişiler tarafından tembellik yapmak olarak nitelendirilir. Fakat aksine öğlen belirli bir süre uyku molası vermenin beden için birbirinden farklı faydaları bulunur. Gün içinde yapılan uyku kaçamağı uzun tutulmamalıdır. Aksi takdirde yarardan ziyade zarar verebilir. Çünkü vücudun dinlenmeye ne kadar ihtiyacı varsa hareket etmeye de o denli ihtiyacı vardır. Günde yaklaşık 30 dakikalık öğle uykusu kişinin hafızasını gençleştirmekle beraber veriminin de artmasına destek olur. Artan verim sayesinde kişi odak sorunlarını daha az yaşamaya başlar. Bununla beraber motive olacağı için kendisini daha pozitif ve enerjik hisseder. Tüm bunlarla beraber öğle uykusunun faydaları nelerdir daha yakından bakalım.

Hafızayı Güçlendirir

Derin uyku olarak bilinen REM uykusu bedenin işlevlerini yerine getirmesinde önemli bir rolü bulunur. Buna bilişsel işlevler de dâhildir. Düzenli olarak öğle uykusu uyuduğunuz takdirde zamanla hafızanızın güçlenmeye başladığına şahit olabilirsiniz. REM uykusu için öğlen yaklaşık 1 saatinizi ayırmanız kâfi olacaktır. Normalde zaman geçtikçe hafıza gerilerken öğle uykusu sayesinde yaşınız ilerlese dahi güzel bir hafızaya sahip olabilirsiniz. 

Stresi Azaltır 

Stres özellikle çağımızda kaçışı olmayan bir durum haline gelmiştir. Öğle uykusu uyumak stresi azaltır ve stresle başa çıkmayı kolaylaştırır. Çünkü gün içerisinde akışa kısa bir mola vermek hem dinlenmenizi hem de zihninizi rahatlatmayı sağlar. Rahatlayan beden ve zihin daha mutlu olmanıza yardımcı olur. Böylelikle daha pozitif ve stresten uzak hissetmeye başlarsınız. 

Yaratıcılığı Arttırır

Öğle uykusu beynin sağ tarafını aktifleştirmeye yardımcı olur. Aktif çalışmaya başlayan sağ beyin lobu ise yaratıcılığın artmasını sağlar. Beynin sağ tarafı bireyin yaratıcılığından sorumlu kısımdır. Yani sanatsal faaliyetlere yatkınlığın sağ lobun daha fazla çalışmasıyla ortaya çıktığı bilinir. Öğle uykusu sayesinde aktifliği artan sağ lob ile sanatsal tarafınızın da geliştiğine şahit olabilirsiniz. Aynı zamanda problem çözmede de hız kazanabilirsiniz.

Moralinizi Yükseltir

Kısa bir öğle uykusu kişinin dinlenmesine yardımcı olur. Bu durum çocuklarda net bir şekilde gözlemlenir. Öğle uykusunu kaçıran çocuklar huysuz ve yaramaz olabilir. Uykusunu aldığında ise daha pozitif ve sakin olur. Bu yetişkinler için de böyledir. Öğle uykusu uyuyan bir yetişkin birey kendini daha zinde hisseder, morali daha yüksek bir seviyede olur. 

Verimli Olmanızı Sağlar 

Çok yorgun olduğunu bir anda az da olsa kestirmenin ne kadar zinde hissettirdiğini tatmış olabilirsiniz. Düzenli olarak öğle uykusu uyuduğunuzda genel anlamda verimliliğiniz artacaktır. Her zaman dinlenen beyin ve vücut sayesinde hareket etmek ve zihnen çalışmak çok daha kolay bir hale gelir. Her ne kadar tembellik olarak nitelendirilse de öğle uykusu verimli olmayı sağlar ve kişiye mental olarak iyi gelir.

Dikkat Dağınıklığını Önler

Gün içerisinde verilen kısa bir mola kişinin zihnini toparlamasına olanak tanır. Öğlen yaklaşık 30 ya da 40 dakika kadar uyuyan biri uyandığında işine daha kolay odaklanır. Dinlenmiş olan beyin yeni bilgileri almaya daha hevesli ve hazır hale gelir. Dolayısıyla dikkat dağınıklığı gibi olumsuz durumlar da öğle uykusu sayesinde zamanla çözüme kavuşabilir.

Kalp Sağlığını Korur

Öğle uykusu yetersiz gece uykusunu tamamlayıcı bir özelliğe sahiptir. Stres seviyesini azımsanamayacak derecede azalttığı için kalbi de adeta koruma altına alır. Stres kalp rahatsızlıklarının baş düşmanları arasındadır. Eğer daha sağlıklı bir yaşam arzuluyorsanız gün içinde en azından yarım saatinizi uykuya ayırabilirsiniz. Bu sayede daha sağlıklı bir kalp ve damar yoluna sahip olabilirsiniz.

Kilo Kontrolü Sağlar 

Kilo almanın sebepleri arasında yetersiz uyku yer alır. Bununla beraber stres de kilo alımına sebep olabilir. Öğle uykusu ile daha pozitif bir zihne kavuşulacağı için yeme bozukluğu gibi stres ve uyku eksikliği kaynaklı çeşitli rahatsızlıklar da son bulabilir. Zihni dinlenmiş olan kişiler ani yeme atağı yaşamayacakları için kilolarını da kontrol altına almış olurlar. 

Yaşlanmayı Geciktirir

Uyku esnasında çeşitli hormonlar salgılanır. Geçmişte de güzellik uykusu adı altında bazı kadınların öğle uykusuna yattığı bilinir. Düzenli öğle uykusu cildi güzelleştirir. Hücreler yenilenme fırsatı bulduğu için yaşlanma belirtileri gerilemeye başlar. Böylelikle kişi daha uzun süre genç ve diri bir cilde sahip olur. 

Sepet 0

Sepetiniz şu anda boş.

Alışverişe Başla
WhatsApp