İçeriğe atla
Uyumamak İçin Ne Yapılır?

Uyumamak İçin Ne Yapılır?

Bazen uyku düzeninizi bozmanız gerekebilir. Uyku insan bünyesi için tıpkı yemek yemek gibi temel bir ihtiyaç olsa da ister istemez bazı zamanlarda uykudan feragat etmek icap edebilir. Uyumamanız gereken bir durumda özellikle de uyku düzeni oturmuş biriyseniz problem yaşayabilirsiniz. Erkenden esnemelere başlamanız çok olasıdır. Bunun önüne geçmek ve uyku kaçırmak için yapabileceğiniz oldukça kolay yöntemler bulunur. Örneğin yüze soğuk su vurmak bilinen en kolay uyku açma yöntemleri arasındadır. Fakat sonrasında kısa süre içine tekrardan esnemelere başlamanız çok olasıdır. Bunun önüne geçebilmek adına en akıllıca yöntem uykunuz henüz daha gelmemişken uykunuzun geç gelmesini sağlamak olacaktır. Eğer geç vakitlere, belki de sabaha dek uyanık olmanız gereken bir gündeyseniz akşam olduğunda uyku açma yöntemleri deneyerek uzun süren saatler zinde ve enerjik kalabilirsiniz. Örneğin akşam yemeğinizi tam manasıyla yememek uykunuzun gelmesine engel olabilecek durumlardan biridir. Çünkü açlık kişiyi zinde tutan bir durumdur. Veyahut bulunduğunuz ortamın camlarını açıp temiz havaya maruz kalmak ve dışarıyla hava sirkülasyonu sağlamak aynı şekilde zihninizin canlı kalmasına yardımcı olup uykunuzun gelmesini geciktirebilir. Yatağınızı çalışma alanından uzak tutmakta etkili yöntemlerdendir. Uyumamak için neler yapılabilir tüm detaylarıyla sizler için sıralayalım. Ama yineden günde en az 6 saat uyumak için özen göstermenizi tavsiye ederiz.

Yürüyüş Yapmak

Akşam bir şeyler atıştırdıktan sonra dışarı çıkıp yürüyüş yapabilirsiniz. Hareket etmek ve sabit durmamak bedene enerji verir. Enerji bulan vücut uyuklayamaz ve uykusunun gelmesi zaman alır. Yürüyüşünüzü açık alanda yapmanız etkisini arttıracaktır. Çünkü temiz hava da zihni açan ve uykuyu geçiren faktörler arasında yer alır. Oksijen ve hareket sayesinde kan akışınız hızlanır. Yaklaşık olarak 35 dakika kadar yürümeniz yeterli olacaktır. Bu sürenin azalmaması daha faydalıdır. Dilerseniz daha uzun süre yürüyebilirsiniz. Eğer evde koşu bandınız bulunuyorsa ve hava şartlarından dışarı çıkmak istemiyorsanız evde de yürüyüş yapabilirsiniz. Dışarı çıkamıyorsanız ve yürüyüş bandınız da yoksa evde 45 dakika kadar tempolu egzersiz yapmak da aynı etkiyi verecektir.  

Kafein Tüketmek

Kafein içeren şeyler içmek ve tüketmek uyumamak için en iyi yöntemler arasında yer alır. Uykunuz gelmeden önce kahve içmeniz daha etkili olacaktır. Filtre kahve içebileceğiniz gibi Türk kahvesi de tercih edebilirsiniz. Eğer etkisi çok uzun sürsün istiyorsanız sizin için en iyi alternatif Türk kahvesidir diyebiliriz. Fakat kahve içemiyorsanız siyah çay ya da yeşil çay da tüketebilirsiniz. Özellikle akşam saat 8-9 sularında içeceğiniz birkaç bardak siyah çay uykunuzun uzun süre gelmemesine ve kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Kafein içeren meyveler tüketmek de aynı etkiyi verse de sıvı olarak almak etkisini daha hızlı gösterir. Çikolata, kola gibi seçenekler de içerisinde kafein barındıran ve çok sevilen alternatifler arasında bulunur. 

Soğuk Duş Almak

Tıpkı yüzü soğuk suyla yıkamak gibi soğuk bir duş almak da beyninizi uyandıran bir seçenektir. Aniden tamamen soğuk suyun altına girmek yerine arzu ederseniz suyu kademeli olarak soğutabilirsiniz. Bunu yaparken en sıcaktan başlamamanız soğuya olan duyarlılığınızı azaltacaktır. Ilık suyla başladığınız duşunuzu soğuk suyla sonlandırabilirsiniz. Kan akışını hızlandırdığı gibi aynı zamanda selülit gibi çeşitli görsel sorunlara da iyi gelerek cildi sıkılaştırır. Bu durumda uyku kaçırmak için soğuk su ile duş almak sizi canlandırdığı gibi zamanla cildinizin daha da güzelleşmesini sağlayabilir. Eğer keyif yapmak isterseniz ve sıcak bir yaz akşamıysa küvetinize doldurduğunuz soğuk suyun içine girip birkaç dakika bekleyerek de tüm yararlı etkilerinden faydalanabilirsiniz.  

Sakız Çiğnemek 

Sakız çiğnemek birçok kişinin sevdiği bir eylemdir. Sakız çiğnemeye başladığınızda mideniz çalışmaya başlar. Midenin çalışması beyni de uyaran bir etmen olduğu için uyku gelmesini geciktiren faktörler arasındadır. Bu etkiyi yaşamak için minimum 15 dakika kadar sakız çiğnemek yeterli gelebilir. Fakat etkinin uzun süre devam etmesi için daha uzun süre sakız çiğnemek yararlı olacaktır. Aynı zamanda mide hazmını da kolaylaştıran sakız, sizi acıktırabilir. Aç mide ise uyuklamakta güçlük çeker. Bu sayede esasında sakız çiğnemek iki farklı yönden de uykuyu açan eğlenceli bir yoldur.

Enerji İçeceği Tüketmek 

Enerji içeceği tıpkı kahve ve diğer bazı besinler gibi kafein içerir. Barındırdığı kafein sayesinde enerji içeceği uyku açar diyebiliriz. Fakat özellikle kalp rahatsızlıkları olanların bu içeceği tüketirken son derece dikkatli olması gerekir. Kahve içtiğiniz zamanlarda da enerji içeceği içmeniz doğru olmayabilir. Yüksek dozda kafein almak bedenin dengesi bozabilen bir unsurdur. Örneğin baş dönmesi, sanrı görmek gibi çeşitli zihinsel karmaşalar yaşanmasına sebep olabilir. Bunun için kahveyle aynı zamanda içmemek en doğrusu olacaktır. Yalnızca kahve değil içerisinde yüksek kafein bulunduran hiçbir besinle eşdeğer alınması tavsiye edilmez. Bu noktalara özen gösterildiğinde uyku kaçırmak için etkili yöntemler arasındadır. 

Adrenalin

Adrenalin böbrekler tarafından salgılanan bir hormon çeşidi olmaktadır. Adrenalin hormonu uykuyu açar. Bu hormon genellikle korku ve endişe gibi anlarda salgılanır. Örneğin tehlikeli durumlarla karşılaşıldığında ya da buna benzer durumlarda salgılanan bir hormondur. Fakat elbette sadece bu tarz şeylerle açığa çıkmaz. Yani adrenalin için yüksek bir yere çıkmak ya da tehlikeli bir şey yapmak zorunda elbette ki değilsiniz. Arzu ederseniz tir tir titretecek bir korku ya da gerilim filmi izleyebilirsiniz. Film boyunca hormon salgılandığından otomatik olarak uykunuz da açılmış olur. En yüksek fayda için adrenalin dolu bir filmi güzel bir kahveyle destekleyerek etkinin artmasını sağlayabilirsiniz. 

Hafif Beslenmek

Midenizin tamamen dolu olması sizi ağırlaştırıp uyku moduna geçmenize sebep olabilir. Hafif şeyler atıştırarak midenizi bir miktar aç bırakmanız uyku basmalarına engel olur. Bunun yanı sıra mideniz yediklerinizi hazmetmeye çalışırken de yine beyninizi de uyandırmış olur. Vücut sindirmeyle uğraşırken de uykunuz yine açılmış olacaktır. Dolayısıyla yine iki farklı yönden uykunuzu kolayca kaçırabilirsiniz. 

Temiz Hava Almak 

Temiz hava özellikle akşamları soğuk vaziyetteyken kişiyi dinç tutar. Eğer havası da temiz olan bir şehirde yaşıyorsanız ve uyumamanız gerekiyorsa uyku kaçırmak için dışarı çıkabilirsiniz. Hava çok soğuksa ve evde kalmak istiyorsanız camı açıp derin derin içinize havayı çekmek de aynı etkiyi verecektir. Genel olarak hava sirkülasyonu sağlamak kişiyi canlandırır ve uykusunu açar.  Beynin uykuyu unutması için de en basit ve zahmetsiz yollardan biridir. 

Sepet 0

Sepetiniz şu anda boş.

Alışverişe Başla
WhatsApp